Kvaliteetsed, nägusad ja kütteefektiivsed ahjud

Ahi

Valesti ehitatud ahi tarvitab liialt palju kütust, annab liiga vähe sooja ning võib põhjustada tulekahju. Seetõttu on mõistlik valida ahju ja muid küttesüsteeme ehitama kutsetunnistusega pottsepp, kes annab uuele ahjule ahjupassi ja garantii. 

Ahju tüüp ja suurus tuleks valida koos pottsepaga, kes hindab ruumi küttevajaduse ja pakub kliendile erinevaid lahendusi, seejuures arvestades tuleohutusega.

Mõned praktilised nõuanded tellijatele:

Mõtle funktsionaalsusele: Enne ahju tellimist mõtle, millist otstarvet see täitma hakkab. Kas soovid ahju, mis annab sooja eluruumile, toimib ahjuna või ehk hoopis kombineeritult?

Konsulteeri pottsepaga: Võta kindlasti ühendust kogenud pottsepaga. Nad oskavad soovitada, milline tüüp ja suurus sobivad sinu vajadustega kõige paremini.

Materjalide valik: Vali sobivad materjalid vastavalt ahju otstarbele. Traditsioonilised tellisahjud või malmahjud on sageli head valikud, kuid ka kaasaegsemad lahendused nagu keraamilised ahjud võivad olla huvitavad.

Disain ja stiil: Arvesta ahju disainiga vastavalt oma kodu stiilile. Ahjul võib olla ka dekoratiivne roll, seega vali midagi, mis sobib interjööriga.

Hooldus ja ohutus: Küsi pottsepalt, kuidas ahju hooldada ja kasutada, et tagada ohutus ja pikem eluiga.

Hinda kvaliteeti: Ära koonerda kvaliteediga. Kvaliteetne ahi teenib sind kaua ja pakub rõõmu.

Need on mõned põhilised nõuanded, mida võiksid arvestada ahju tellimisel. Kindlasti konsulteeri kogenud pottsepaga, et saada täpsemat nõu vastavalt oma konkreetsetele vajadustele.

Hooldus- ja ohutusnõuded, mida tuleks järgida ahju kasutamisel ja hooldamisel

 • Puhasta ahju regulaarselt tuhast, tahmaosakestest ja tulekoldest. Puhas ahi töötab tõhusamalt ja ohutumalt.
 • Veendu, et suitsulõõrid ja korstnad oleksid puhtad ja korras. Suitsugaaside takistus võib põhjustada suitsu tagasivoolu, mis on ohtlik.
 • Jälgi ahju väliskesta. Kui kest hakkab murenema või purunema, tuleks see asendada.
 • Kontrolli ahjuukse tihendeid. Kui need on kulunud või pragunenud, vaheta need välja, et vältida õhulekkeid.
 • Järgi tootja juhiseid küttekehade ja suitsuluukide hooldamisel. Mõnedel ahjudel võib vaja minna perioodilist remonti.

Ohutusnõuded

 • Taga, et ruumis oleks piisav ventilatsioon, et vältida süsinikoksiidi kogunemist. Süsinikoksiid on lõhnatu ja ohtlik gaas.
 • Ära hoia süttuvaid materjale, näiteks kardinaid või pabereid liiga lähedal ahjule. Hoidu tuleohtlike materjalide kasutamisest ahju ümbruses.
 • Veendu, et suitsulõõr oleks korralikult varustatud sääre ja vonkekaitsega, et vältida leekide ja sädemeid lendamast välja.
 • Hoidu avamast ahjuust liiga kiiresti, eriti kui puit hõõgub. See võib põhjustada leegi väljumist ja ohu tekkimist.
 • Hoidke tulekustutit läheduses. See on hea ohutusabinõu igasuguse tulekahju puhul.
 • Jälgi, et lapsed ja lemmikloomad ei pääseks ahju juurde ilma järelevalveta. Ahjude ümbruses on kuum oht.

Need hooldus- ja ohutusnõuded aitavad tagada ohutu ja efektiivse ahju kasutamise ning suurendavad selle eluiga.

Vana ahju saab korda teha

Alati ei pea vana ahju lammutama, tasub kaaluda ka taastamist. Sel viisil on võimalik välja vahetada kogu ahju sisu ja pikendada ahju kestvust uute tarvikute kaudu.

Siin on mõned võimalused vana ahju uuendamiseks:

 • Vana ahju küttekehad võivad olla kulunud või ebatõhusad. Nende asendamine uutega võib suurendada ahju soojusefektiivsust.
 •  Lisaisolatsiooni lisamine ahjule võib aidata hoida soojust paremini sees ja vähendada energiakadusid.
 • Uue tiheda ukse paigaldamine aitab vältida õhulekkeid ja suurendab tuleohutust.
 • Korstna kontroll ja vajadusel renoveerimine on oluline suitsugaaside ohutuks väljajuhtimiseks.
 • Võid kaaluda ahju välise disaini muutmist, et see sobiks paremini su kodu stiiliga.

Siiski on väga oluline konsulteerida kogenud pottsepameistriga enne uuendustööde alustamist. Nad saavad hinnata ahju seisukorda ja anda soovitusi selle kohta, millised uuendused on võimalikud ja ohutud.

Mõned valminud ahjud pärnumaal ja üle Eesti

Tegime ilusa soometüüpi ahju Audrus. Klient soovis heledamat lahendust, mille tagasime valge segu ja heleda kivi tooniga. Tulemus väga soe tuba ja ilus ahi.

Üks ilus ahi sai tehtud Lahmuse külla, Tasuja tallu.
Seekord klient soovis Eesti Kivi. Pakkusime lahenduseks Wienerbergeri punast tellist ja nagu ikka, valge seguga, mis annab tööle väga südantsoendava ja armsa välimuse. Klient ja ka meie ise jäime tulemusega väga rahul. Seekord on ennast ka Tulevana isiklikult pildile pannud (istumas väljaulatuval osal).

Ahi (pildil tellistest laotud): klient soovis talumajja tellisvoodriga ahju, aga harilik punane tellis ei olnud tema meele järgi. Erinevate variantide kaalumise tulemusena valmis otsus, laduda ahi kirjust tellisest valge seguga, mis sobis hästi kokku nii kliendi maitse kui ka ümbritseva ruumiga.

Kuna ahju uuele omanikule meeldib tuld nautida aga samas ka sooja majja saada, siis tellisime suurema ukse ja ehitasime kamin-ahju, mis salvestab hästi sooja ja samas loob ka hea meeleolu!

Image